Úvod » TESTY » Test střeliva - výrobní tolerance hmotnosti


        

Test střeliva - výrobní tolerance hmotnosti

img

 

Číslo produktu: 520
Výrobce: CZUB
Nelze uplatnit slevový kupón

Bylo srovnáno několik laborací nábojů z hlediska celkové hmotnosti hotového náboje v rážích 308 WIN, 6,5 x 55 SE, 6 mm BR Norma, 338 LM, ale i dnes již historických sestav náboje 7,62 x 54 R z 50. let ruské a české výroby.

Výsledky jsou velice zajímavé a jsou k prohlédnutí v příloze ve formě tabulky. Ukazuje se, že špičkové a přesné náboje mají tolerance cca 0,1 g což je cca 0,5%. Je zajímavé, že tyto tolerance jsou dosaženy i u některých loveckých laborací ( Lapua Mega, 6,5x55 SE ). Náboje byly váženy na analytických vahách Mettler s přesností 0,0001 g.

Z rozboru rovněž vyplývá, že český výrobce terčových nábojů 308 WIN Match dosahuje stejné mimořádné přesnosti, jako firmy Lapua a Norma. Je vidět systematický tlak brazilského vlastníka na kvalitu výroby a snaha dostat náboje Sellier & Bellot mezi špičkové světové výrobce. Mimochodem rovněž přesnost těchto nábojů je srovnatelná.

Základním hodnotícím parametrem je Delta, tj. rozdíl mezi nejtěžším a nejlehčím vzorkem. Menší tolerance Delta signalizuje vyšší přesnost výroby. Neznamená to vždy ale vyšší přesnost v kterékoliv zbrani. To je závislé ještě na mnoha dalších parametrech, ale minimální hodnota Delta dává velkou pravděpodobnost, že laborace bude opravdu velice přesná v přesné zbrani.

Podle zjištěných dat lze konstatovat, že tolerance nábojů se pohybují přibližně v  tomto rozmezí :

do 0,5%  mimořádně přesné laborace 1/2 MOA

do 1,0%  velice přesné laborace 1/2 MOA

do 1,5%  přesné laborace 1 MOA

do 2,0%  tréninkové laborace 2 MOA

do 3,0%  vojenské laborace 3 MOA

 

 

 


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Nebyl zatím přidán žádný názor. Přidejte svůj názor nebo dotaz jako první.